Nulové dane pre pracujúcich rodičov

Autor: Darius Hatok | 12.1.2016 o 7:10 | Karma článku: 6,83 | Prečítané:  1156x

Pán premiér, dajte 342,- Eur ročne na každé dieťa k platu pracujúceho rodiča. Rodič s troma deťmi a priemernou mzdou si tak môže prilepšiť ročne sumou až 1.000 Eur a zaplatí nulové dane

Pán premiér, dajte 342,- Eur ročne na každé dieťa k platu pracujúceho rodiča. To je suma, ktorú získame, keď zriadite odpočítateľnú daňovú položku “Nezdaniteľné minimum na dieťa”. Niektorí pracujúci rodičia tak budú pri priemernej mzde a troch deťoch platiť nulové dane.

Náklady na starostlivosť o dieťa sú totiž vysoké a štát svoju politiku v tomto za ostatných 10 rokov nijako nemení! Rodičia vychovávajú pre Slovensko budúcich platiteľov daní a odvodov, piliere štátneho rozpočtu a Vy pán premiér s tým nič nerobíte…

Pán premiér, priemerné mesačné náklady na jedno dieťa v rodine sú 150,- EUR mesačne. Skúmali sme to so stovkami rodín od februára 2015 cez aplikáciu www.prebuducnost.sk. Čo pre tisíce rodín na Slovensku znamená, že ich druhé dieťa posúva na hranicu, alebo dokonca pod hranicu chudoby. A tento stav sa za ostaných desať rokov nijako nezmenil.

Až 750.000 zamestnancov na Slovensku má čistú mzdu nižšiu než 500,- EUR. A to sa logicky nedá v domácnosti utiahnúť.

Netvrdím, že financie v domácnosti, alebo ich nedostatok sú určujúcim faktorom, či rodičia chcú mať ďalšie dieťa, ale jednoznačne sú eliminujúcim faktorom, či sa o to dieťa rodičia vedia postarať.

Tá matematika je jednoduchá. Pokiaľ dvaja ľudia žijú v domácnosti a maju napríklad čistý plat 500,- Eur mesačne, tak ich príjem je 1.000 Eur mesačne. Z tohoto príjmu živia domácnosť o dvoch ľuďoch.

Príchodom dieťaťa sa situácia radikálne mení – domácnosť o troch osobách živí jeden rodič s čistým platom stále 500,- Eur mesačne. Žena dostáva istý čas príjem vo výške 70 % hrubej mzdy a následne už len rodičovský príspevok, ktorý je dnes vo výške 203,- Eur. Ešte je tu prídavok na dieťa (23,52 Eur v roku 2016). Spolu teda 726,52,- Eur na 3 člennú domácnosť. Príjem klesol o 25 %, osoby stúpli o 33 %.

A príchodom druhúho dieťaťa je to počet osôb 4 a suma takmer identická.

Štát by mal radikálne prehodnotiť svoju pro-rodinnú politiku. Na Slovensku je pôrodnosť v posledných rokoch okolo 1,3-1,5. To je vymieranie národa. Ak chceme, aby národ ostal zachovaný, je potrebná pôrodnosť 2,1. To sa nedeje a významný vplyv v tom zohrávajú financie.

Navrhujeme preto zriadiť “Nezdaniteľnú časť na dieťa” vo výške 150,- Eur mesačne z daňového základu (28,50 Eur dane), čo ročne činí 342,- Eur v čistom k platu rodiča (neodvedenie dane).

Pán premiér, nebojte sa, že tieto peniaze neprídu do štátneho rozpočtu – určite prídu, pretože rodičia deťom za tieto peniaze kúpia lepšiu stravu, oblečenie, zaplatia krúžky v škole a podobne. Peniaze sa vám vrátia v podobe DPH, spotrebnej dane, alebo dane z príjmu iných osôb a subjektov.

Niektorí rodičia s troma deťmi a priemerným príjmom tak budú platiť NULOVÉ DANE.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?