Pán premiér – poďte si zahrať painball

Autor: Darius Hatok | 18.8.2015 o 11:47 | Karma článku: 8,51 | Prečítané:  1624x

Alebo: Ďalšia automobilka je super, ale čo Start-upy, Inovácie a podpora IT sektora? Keď sa investor jedného dňa zbalí, budeme mať toľko prázdnych skladov, že v nich budeme môcť hrať paintball od rána do večera.

Veľmi dobrá správa pre nezamestnaných ľudí z nitrianského regiónu. Pridajú sa aj z trnavského a niečo automobilka stiahne z bratislavského kraja. Naozaj je to veľmi dobrá správa pre nezamestnaných so základnou a strednou úrovňou vzdelania. Slovensko je svetovou veľmocou vo výrobe automobilov. A rodiny pocítia nejaké to prilepšenie.

Neviem, aké budú stimuly, to zatiaľ vláda tají, ale však – dozvieme sa. Aj keď si myslím, že treba s rozumom, v čase krízy je potrebné niekedy siahnuť aj po “mimoriadnej” ponuke pre možného investora.

Ale, o inom som chcel

Otázka znie:

Čo start-upy a Inovácie a podpora IT sektora?

Musím podčiarknúť, že je množstvo študentov, ktorí žiaria v IT sektore už na vysokej škole. Získavajú aj medzinárodné ocenenia. Po ukončení školy sú však draftovaní do zahraničia a sú nenávratne preč.

Pán premiér - veľmi jemne podotknem a poukážem na aktivity, ktoré tu bežia niekoľko rokov a majú snahu podporovať rast podielu Start-upov, IT biznisu, na celkovom HDP Slovenskej republiky. Pomoc zo strany štátu je však veľmi nízka až mizivá.

Start-up campy, ocenenia v IT súťažiach, podpora začínajúcich projektov cez rôzne fondy, atď.  Toto všetko beží aj bez Vás, pán premiér. Pretože tento sektor chce preraziť, lebo ešte vždy je tu kopec inteligentných ľudí, ktorým sa táto krajina páči, chcú tu žiť, vychovávať deti a rozvíjať krajinu. A uvedomujú si, že výrobou automobilov to nedokážeme.

Budeme len jedná veľká fabrika.

A keď sa investor jedného dňa zbalí, budeme mať toľko prázdnych skladov, že v nich budeme môcť hrať paintball od rána do večera. A možne ani raz nevystrelíme, pretože sa v tých halách stratíme.

Keď borec zo Sillicon Valley ponúkne mozgu zo Slovenska, ktorý má myšlienku a nápad takých 150.000 USD ročne, čo myslíte, pán premiér, aký silný patriot bude študent, ktorému ste vybavili pracovné miesto za pásom v Nitre za 400 EUR?

 

Pre budúcnosť Slovenska, jeho hospodárstvo je životne dôležité udržať si doma mozgy, ktoré budú mať top podmienky na rozvoj myšlienok. To nie je o stimuloch, dotáciách na návrat – to je o vytvorení výhodných podmienok pre začiatok ponikania, pre start-upy v IT sektore, ktorý je kolískou zamestnanosti budúcnosti.

Pán premier, pozrite si rebríčky top zamestnaní budúcnosti a ktoré zamestnania budú najviac žiadané. Koľko z nich je v IT sektore? Pouvažujte.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?